Az intézmény gyermekotthonai egyenként 40 engedélyezett férőhellyel rendelkeznek. A gyermekotthonok – a lakásotthonokhoz hasonlóan – megszakítás nélküli munkarend szerint működő, bentlakásos gyermekintézmények. A gyermekotthonainkban az otthonosság feltételeinek biztosítására a gyermekek nevelését, gondozását kisközösségekben, csoportokban szervezzük meg.
A gyermekotthoni nevelés sajátossága, hogy részben tudja átvenni a család szerepeit, szocializációs feladatait. A szervezeti egységekben folyó szakmai tevékenység elsődleges célja, hogy a gyermekeknek olyan életmódot kínáljon fel, amely leginkább megközelíti azt az életformát, amelyben a családok élnek.
A gyermekotthonokban a felzárkóztató funkció is kiemelt jelentőséggel bír, mivel az intézménybe a serdülő korú gyermekek jelentős tanulmányi és szocializációs hátránnyal kerülnek be. A reszocializáció elsősorban a speciális lakásotthon, vagy a javítóintézetek feladata, de a gyermekotthonokban élő gyermekek körében is egyre gyakrabban előforduló antiszociális magatartás miatt az itt folyó szakmai tevékenységnek is kiemelt feladata, hogy a problémás viselkedésű gyermekek számára segítse a társadalmi beilleszkedést, az elfogadható normák és értékek kialakítását.
A gyermekek intézményen kívüli életét a csoport nevelője szervezi meg. Ennek keretében közös kirándulásokat szervez, kulturális rendezvényeket látogatását szorgalmazza, motiválja a gyermekeket a sporttevékenységekre.