A hátrányos helyzetű fiatalok identitástudat megőrzésének támogatását, a környezettudatos, fenntartható életmóddal kapcsolatos hagyományos tudás megszerzését is szolgálja az az együttműködés, amelyről szeptember 11-én született megállapodás a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága és a Gyermekvédelmi Központ Zala Vármegye között.
A megállapodást Havasi Bálint főigazgató és Horváth Gyöngyi intézményvezető kötötte meg a Göcseji Múzeumban.
Havasi Bálint kiemelte, hogy korábban is fogadtak gyermekeket a szabadtéri múzeumban különböző foglalkozásokon. Ezt a kapcsolatot erősítette most meg formálisan az együttműködés aláírása. Mindez illeszkedik a múzeumok szerepének változásához, hiszen ezek az intézmények a társadalom szolgálatában állnak, a közönség számára nyitottak, a közösségek részvételével működnek.
Az együttműködés szakmai hátterét a falumúzeum vezetője, Varju András dolgozta ki. Elmondta, hogy az együttműködés során a gyerekek olyan élményekhez juthatnak, amiket egyébként elsősorban családban élve tapasztalhatnának meg és reméli, hogy ezzel örömteli pillanatokat élhetnek majd át.
Horváth Gyöngyi, a Gyermekvédelmi Központ intézményvezetője arról szólt, hogy ez a megállapodás kinyitja a kapukat a vármegyében működő valamennyi gondozási helyen élő gyermekek részére is. Az intézmény közel 200 gyermek és fiatal felnőtt gondozását látja el, nekik segítenek visszatalálni a gyökerekhez a múzeumi programok.
Zimborás Béla, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Vármegyei Kirendeltségének igazgatója arról beszélt, hogy az elmúlt pár évben a fenntartott intézményeik szorosabbra fűzték a kapcsolatot a múzeumokkal, mind gyakrabban élnek a lehetőségekkel. Reméli, a gyerekek mellett az idősek bekapcsolása lehet a következő lépés, mert a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, nagyon jó hatással vannak a szépkorúakra is az ilyen foglalkozások, programok.